Comfort — Vi installerar Sverige

Mexor Industri bidrar till nya vattenverket i Östersund

Ett vattenverk är en central del av infrastrukturen i en stad – och bakom anläggningen finns omfattande tekniska installationer som måste fungera tillsammans. När det nya vattenverket i Östersund byggs är Mexor Industri, en del av Comfort, med och bidrar med sin specialistkompetens inom avancerade rörsystem och industrimontage.

På uppdrag av NCC ansvarar Mexor Industri för tillverkning och montage av rörsystem till det nya vattenverket. Ett omfattande uppdrag som startar under våren 2026 och sträcker sig ända fram till första kvartalet 2028.


Från tillverkning till färdigt rörsystem

Mexor Industris uppdrag omfattar flera viktiga delar av vattenverkets tekniska installationer. Förutom tillverkning och montage av rörsystem ingår montage av både primär- och sekundärsmide samt installation av pumpar och ventiler.

Arbetet innebär att många olika komponenter och installationer ska komma på plats och tillsammans bilda fungerande system. I ett projekt av den här storleken ställs därför höga krav på yrkesskicklighet, precision, planering och samordning genom hela genomförandet.


Specialistkompetens i ett långsiktigt projekt

Med en projekttid på närmare två år blir Mexor Industri en del av arbetet under en stor del av byggprocessen. Från tillverkningen av rörsystemen till montaget på plats bidrar bolaget med erfarenhet och specialistkompetens inom industriella rörinstallationer.

För Comfort är projektet också ett exempel på bredden som finns inom koncernen. Våra bolag arbetar inte bara med installationer i bostäder och kommersiella fastigheter, utan bidrar även med specialistkompetens i stora, komplexa och samhällsviktiga projekt.

När arbetet på det nya vattenverket fortsätter kommer Mexor Industris rörsystem, pumpar, ventiler och övriga montage att utgöra en del av den tekniska helheten – ett uppdrag där gediget hantverk möter avancerad installation.