Comfort – Vi installerar Sverige

Kopiera länk
Med återbruk, smart teknik och ett växande helhetsansvar moderniserar Windefalk Sweco-huset. I två etapper sänker man klimatpåverkan, höjer energieffektiviteten och stärker fastighetens hållbarhetsprofil.
När Areim och Arcona påbörjade omvandlingen av Sweco-huset i Tidningskvarteren i Stockholm var målet tydligt – modernisera med minimal klimatpåverkan. För Comfortbolaget Windefalk innebar uppdraget att uppgradera ventilationssystemet till en modern och effektiv lösning samtidigt som återbruk skulle prioriteras där det var tekniskt möjligt. Projektet är uppdelat i två etapper avseende lågdelen, respektive högdelen av fastigheten.
Den första projektetappen, som omfattade lågdelen på 13 000 kvadratmeter och genomfördes mellan juli 2025 och mars 2026, kombinerade smart styrning med ett stort fokus på återbruk. Ventilationen uppgraderades med ett behovsstyrt system som automatiskt justerar luftflöden utifrån närvaro och luftkvalitet. Systemet känner av om någon vistas i rummet, mäter koldioxidnivåer och anpassar luftflöden och temperatur – ungefär som en farthållare i en bil.
Under arbetet återbrukades stora mängder material, vilket är en central del av projektets klimatnytta. Över 400 kylbafflar, ljuddämpare, don och delar av kanalsystemet demonterades, rengjordes, tätades och lackerades om för att ge dem ett nytt liv och fortsatt hög prestanda.
- Tommy Helén, Installationsledare, Arcona
Etapp två omfattar 8 000 kvadratmeter och förväntas löpa till början av 2027. I denna etapp ansvarar Windefalk även för demonteringen av befintliga material och därigenom ett utökat helhetsansvar. Bolaget ansvarar för hela kedjan från demontering till inspektion, uppgradering och återmontering av befintliga systemkomponenter. Genom att äga hela processen skapas förutsättningar för ännu större besparingar i form av återbrukat material – en komplett cirkulär process från start till mål.
Detta sker i en tid då allt fler fastighetsägare efterfrågar återbruk. På bara fem år har cirkulära installationslösningar gått från undantag till en självklar del av många projekt. För Windefalk är detta inte en trend, utan etablerade arbetssätt som nu blivit en tydlig konkurrensfördel. Resultatet blir vinster i två ändar – lägre utsläpp och lägre kostnader, samtidigt som fastigheten stärks inför sin kommande BREEAM omcertifiering.