Ny energilösning för L E Lundbergs fastighet Nystanet 6
I samband med den omfattande renoveringen av Nystanet 6 i Eskilstuna hjälpte Mälardalens Energi & VVS till att modernisera fastighetens värme- och varmvattensystem. Målet var att skapa en mer energieffektiv och flexibel lösning som tar vara på befintlig energi och samtidigt ger en trygg värmeförsörjning för fastighetens boende.
Återvunnen värme används på nytt
I fastigheten installerades en FX-lösning där värme ur frånluften tas till vara med hjälp av värmepumpar. Energi som annars hade ventilerats ut kan därmed återanvändas till uppvärmning och varmvatten.
Mälardalens Energi & VVS medverkade i installationen av en hybridcentral där två värmepumpar samverkar med fastighetens fjärrvärme.
Värmepumparna används i första hand för uppvärmning och kan växla över till varmvattenproduktion när värmebehovet är lägre. Fjärrvärmen finns kvar som ett komplement och kan stötta anläggningen när behovet är större. Det ger fastighetsägaren en flexibel och driftsäker lösning under hela året.
Anpassad till den befintliga fastigheten
Arbetet omfattade integrering av värmepumpar, fjärrvärme, värmeväxlare, varmvattenberedare, pumpar, ventiler och styrning i ett gemensamt system.
Temperaturgivare och automatisk reglering hjälper systemet att fördela energin utifrån fastighetens aktuella behov. Energimätning ger samtidigt bättre möjligheter att följa anläggningens funktion och energianvändning över tid.
För L E Lundberg innebär lösningen flera fördelar:
- Energi ur frånluften kan återanvändas
- Behovet av köpt energi kan minska
- Värmepumpar och fjärrvärme samverkar
- Värme och varmvatten produceras efter det aktuella behovet
- Energianvändningen kan följas upp
- Fjärrvärmen ger extra kapacitet och driftsäkerhet
- Fastigheten får en modernare och mer flexibel energilösning
För de boende skapar lösningen goda förutsättningar för en stabil tillgång till värme och varmvatten, samtidigt som fastigheten kan drivas mer energieffektivt.
Lokal kompetens genom Comfort
Mälardalens Energi & VVS bidrog med lokal VS-kompetens och erfarenhet av tekniska installationer i befintliga fastigheter. Genom att anpassa den nya lösningen till fastighetens befintliga system kunde modern energiteknik integreras som en del av det större ROT-projektet.
Projektet visar hur Comfort kan hjälpa fastighetsägare genom hela processen – från teknisk lösning och installation till driftsättning, service och fortsatt energioptimering.
